What is the rate of 1 kg chocolate cake?

0
8564

What is the rate of 1 kg chocolate cake? Order Chocolate Cake 1 Kg Premium Online, Price Rs. 1749 | FlowerAura.

also What is the cost of chocolate pizza?

Dominos Choco Pizza – The chocolate pizza is prices at Rs. 199/- and is a delectable mix of brownie, choco cookies, cheese cake, Nougatine & fudge sauce on a thin crusty pizza.

How do I price my cake? Key Takeaways on How To Price a Cake:

  1. Value your time.
  2. Closely track the cost of your ingredients.
  3. Build additional costs (for cake boxes, special equipment, etc.) …
  4. Understand the clientele you’re after, and work hard to grow that base.
  5. Network with other local bakers.
  6. Charge for delivery.

What is the price of chocolate cake?

Questions & Answers on Chocolate Cake

Chocolate Cake Price Range No of Products(%)
Rs 320 – 460 26%
Rs 460 – 670 24%
Rs 670 – 970 22%
Rs 970 – 1399 10%

What is the price of 1 2 kg cake?

1/2 Kg White Forest Cake WF1 at Rs 400/gram | Keshavpura | Kota| ID: 19137333330.

What is the rate of pizza?

Dominos Pizza Prices

Pizza Prices
Regular Medium
Margherita Pizza Rs.99/- Rs.199 /
Cheese n Corn Pizza Rs.169/- Rs.309/-
Cheese n Tomato Pizza Rs.169/- Rs.309/-

• Aug 28, 2018

Does dominos still do chocolate pizza?

Yes, you read that correctly, pizza lovers. Meet the Domino’s Lotta-Chocca: our very own chocolate pizza. We’ve topped our fresh six-inch dough base with melted milk chocolate, giving you a completely delicious, utterly sumptuous chocolate dessert.

How is cake price calculated in India?

Take this value in consideration while determining your profit percent. That’s it, Price of Cake = Direct Cost + Overhead + Labour Cost + Profit.

How much is a number cake?

Cake Sizes (Inches) Coffee Portions (1x1x4 Inches) Prices Start From
8×5 inches 30-40 $250
9×5 inches 40-50 $280
7×9 inches – tall style 50-60 $340
8×10 inches – tall style 70-80 $420

What is the price of red velvet cake?

The price of half kg Red velvet cake starts as low as Rs 449 only. Egggless Red Velvet cakes cost Rs 50/- extra on an average for every half kg. A 1KG Red velvet cake would cost Rs 799/-.

What is the price of 1 kg cake?

Chocolate Cake, Weight: 1 Kg, Rs 350 /kilogram AAP Bakery | ID: 22501494197.

What is the price of 1kg vanilla cake?

Order Vanilla Cake 1 kg Online, Price Rs. 949 | FlowerAura.

Which cake Flavour is best?

Top 10 Most Popular Cakes

  • Funfetti cake. …
  • Pineapple Upside Down cake. …
  • Lemon Cake. …
  • Black Forest Cake. …
  • Cheesecake. …
  • Vanilla Cake. …
  • Red Velvet Cake. The second most popular cake is the gorgeous-looking red velvet cake. …
  • Chocolate Cake. The chocolate cake very obviously secures the first rank.

What is the price of 500 gram of cake?

Black Forest Cake 500gm at Rs 325/gram | Chocolate Cake | ID: 17381130612.

What is the cost of cool cake?

Cool Cake, For Bakery, Rs 250 /kg New M.A.

What is the cheapest price of pizza?

Everyday Value Offers | 2 Regular Pizzas @ Rs. 99 each | Domino’s Pizza India.

What does pizza Hut sell?

It provides pizza and other Italian-American dishes, including pasta, side dishes and desserts. The chain has 18,703 restaurants worldwide as of December 31, 2019, making it the world’s largest pizza chain in the number of locations.

How much does pizza cost at Domino’s?

Domino’s Prices

Food Size Price
Cheese Pizzas
Hand Tossed Small (10″) $5.99
Hand Tossed Medium (12″) $7.99
Hand Tossed Large (14″) $9.99

How much is a chocolate pizza from Domino’s?

Named the new Lotta-Chocca Pizza, the new pizza is made up of a six-inch Domino’s dough base, topped with a generous smothering of melted milk chocolate. It’s priced at just £4.99 and is ideal for four people to share. This is because one serving of the chocolatey pizza contains 204 calories.

How much is Domino’s brownies?

You can purchase it for $6.49 (may vary) or at a slight discount as part of Domino’s $5.99 mix and match deal when you buy two or more selected items.

Does pizza Hut sell brownies?

Pizza Hut’s Triple Chocolate Brownies feature nine squares of chocolate brownies made with Hershey’s cocoa, Special Dark chocolate, and semi-sweet chocolate chips. I got an order for $5.99. … The third “layer” of chocolate is the Special Dark. It definitely added a welcomed richness to the brownie.


Last Updated: 13 days ago – Co-authors : 32 – Users : 8

LEAVE A REPLY

Please enter your answer!
Please enter your name here